Anmeldelse

Rockens lysfontene

London-dublinerne i Fontaines D.C. gir akkurat passe faen og omfavner hva de selv vil, nu metal inkludert.

FONTAINES: Fra Dublin City, men etter hvert et av Londons største rockeband. Foto: Simon WheatleyFONTAINES: Fra Dublin City, men etter hvert et av Londons største rockeband. Foto: Simon Wheatley

Fontaines D.C.

Romance

Album

XL/Playground

Når Fontaines D.C. åpner fjerdeskiva med å undres om maybe romance is a place, er det lett å tenke at dette stedet skal forstås som Irland, den utflyttede kvartettens fødeland. Men samtidig høres «Romance» mindre «irsk» ut enn Fontaines har hatt for vane, sett bort fra at de har poesien og musikaliteten vel i behold.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Festival

Byen uten tidevann

Ringrever og ungsauer spiller side om side i Egersund.

Boks

Spenstige symfonier

Bohuslav Martinůs særegne neo­­­klassisisme bør inn på standardrepertoaret.

Kommentar

De uavhengige

For første gang på fem år presenterte IFPI Norge denne måneden salgsstatistikk for den norske plateindustrien i perioden 2020–2025. I 2025 ble det i Norge omsatt innspilt musikk for 1,5 milliarder kroner, noe som er en oppgang 3,8 prosent fra 2024. Men det er ingen grunn til å sprette sjampanjen. Som det ble poengtert i forrige ukes Musikkmagasinet, fortsetter andelen norskeide innspillinger av totalmarkedet å krympe. Disse omsatte for 266 millioner kroner i 2025 – 17,8 prosent av totalen, og ned 7,7 prosent fra 2024. I perioden 2022–2025 har markedet for innspilt musikk vokst fra 1,27 til 1,5 milliarder, mens norskeide innspillinger som helhet ikke har tatt del i denne veksten. Det kan knappest betegnes som konjunktursvingninger – det er heller en strukturendring.