Melding

Intenst fortel­jar­teater

Eit lågmælt og skakande forteljarteater om oppvekst med ein alkoholisert, valdeleg og sterkt religiøs far.

Åleine og sårbar: Nådelaust ærleg på ei heilt nake scene fortel Sven Henriksen om ein oppvekst han diverre ikkje har vore åleine om. Foto: Amund GrimstadÅleine og sårbar: Nådelaust ærleg på ei heilt nake scene fortel Sven Henriksen om ein oppvekst han diverre ikkje har vore åleine om. Foto: Amund Grimstad

Pappas lille gutt

Hamsunsenteret, Hamarøy

Av og med: Sven Henriksen

Regi: Anne Elisabeth Kokkinn

Sven Henriksen (f. 1955) er skode­spelar, dramatikar, ­lyrikar og aktiv både som lokal­politikar og samfunnsdebattant. I fjor debuterte han også som skjønnlitterær forfattar med romanen «Pappas lille gutt». Den er ei nådelaust ærleg sjølvbiografisk forteljing om oppvekst med ein alkoholisert og valdeleg far som etter kvart blei predikant i Jehovas vitne, og om ei mor som såg vekk og aldri våga å bryte ut. I tillegg fann Henriksen tidleg ut at han var homofil, og alt som femtenåring vedgjekk han legninga si for faren.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Eidsavlegginga

I går svor kong Haakon VIII eiden til den norske Grunnlova og dei norske lovene. Dermed underlegg han seg folket.

Kunst

Ved hjelp av kunstig intel­ligens har Munch­mu­seet laget dataspill av tegningene til Edvard Munch. Har det noe for seg, eller er det en gimmick?

Pride

Pride-arrangøren bruker ekstra penger på sikkerhets­tiltak for at paraden neste uke skal være trygg.