Anmeldelse

Hitmaker holder igjen

Artemas har vært en av 2024s gjennombruddsartister, aktuell med sin andre mixtape på seks måneder.

ARTEMAS DIAMANDIS: Har hatt en av årets største og mest seiglivede hits med «I Like the Way You Kiss Me» Foto: Reuben Bastienne-LewisARTEMAS DIAMANDIS: Har hatt en av årets største og mest seiglivede hits med «I Like the Way You Kiss Me» Foto: Reuben Bastienne-Lewis

Artemas

Yustyna

Mixtape

Artemas

Den 24-årige, britisk-kypriotiske Artemas Diamandis ser ut som en tenåring som nettopp har stått opp, midt på dagen, og dratt på seg det første han fant på gulvet: en utvaska gråsvart hettejakke over sliten mattgrå T-skjorte. Håret har ikke blitt vaska på ei uke. De raske Speed-solbrillene er på.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Festival

Byen uten tidevann

Ringrever og ungsauer spiller side om side i Egersund.

Boks

Spenstige symfonier

Bohuslav Martinůs særegne neo­­­klassisisme bør inn på standardrepertoaret.

Kommentar

De uavhengige

For første gang på fem år presenterte IFPI Norge denne måneden salgsstatistikk for den norske plateindustrien i perioden 2020–2025. I 2025 ble det i Norge omsatt innspilt musikk for 1,5 milliarder kroner, noe som er en oppgang 3,8 prosent fra 2024. Men det er ingen grunn til å sprette sjampanjen. Som det ble poengtert i forrige ukes Musikkmagasinet, fortsetter andelen norskeide innspillinger av totalmarkedet å krympe. Disse omsatte for 266 millioner kroner i 2025 – 17,8 prosent av totalen, og ned 7,7 prosent fra 2024. I perioden 2022–2025 har markedet for innspilt musikk vokst fra 1,27 til 1,5 milliarder, mens norskeide innspillinger som helhet ikke har tatt del i denne veksten. Det kan knappest betegnes som konjunktursvingninger – det er heller en strukturendring.