Anmeldelse

Politisk klang

Symfoniene til Sjostakovitsj stiller egne krav, som Oslo-filharmonien innfrir.

PREMIEREKLAR MÄKELÄ: 14. august er det releasekonsert i Oslo Konserthus for det første albumet i Oslo-filharmoniens nye Sjostakovitsj-serie. Foto: Marco BorggrevePREMIEREKLAR MÄKELÄ: 14. august er det releasekonsert i Oslo Konserthus for det første albumet i Oslo-filharmoniens nye Sjostakovitsj-serie. Foto: Marco Borggreve

Shostakovich

Symphonies 4, 5 & 6 | Decca/Universal Music

Album

Klaus Mäkelä (dir.), Oslo Philharmonic

Det er vanskelig å ikke fortape seg i komponisten når man skal skrive om tolkninger av musikken til Dmitrij Sjostakovitsj (1906-1975), for maken til interessant liv finnes knapt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Essay

Hva gjør noe fengende?

En god popmelodi trenger ikke nødvendigvis å overraske oss, skriver Ketil Kinden Endresen.

Album

Gjennom porten

Solid fra Bjørnstad og Haga, men melodiene fester seg ikke.

Kommentar

Wham i Kina

Jeg har fulgt manager, låtskriver, forfatter og filmskaper Simon Napier-Bell tett siden debutboka «You Don’t Have To Say You Love Me» fra 1983. På 60-tallet var han en kontroversiell manager for bl.a. The Yardbirds og Marc Bolan, mens på 80-tallet var han mannen som tok Wham til det kommunistiske Kina, som første vestlige popgruppe. Kina hadde vært lukket mot omverdenen noen tiår etter 1949-revolusjonen. Markedsreformen og den økonomiske åpningen kom i 1978 mens full integrering i verdensøkonomien først skjedde i 2001. I forbindelse med premieren på dokumentaren «Wham! 10 Days in China» 28. juli i år lempet Napier-Bell noen fornøyelige anekdoter på Substack-siden sin. Det var i mai 1983 på Bombay Brasserie, South Kensington i West London det skjedde. Napier-Bell og management-partneren Jazz Summers hadde sitt første middagsmøte med sin nye signering, Wham.