Kraftig nedgang i egg-importen

Egg-importen stupte i juni, etter rekordhøy import så langt i år. I juni ble det importert 261 tonn ifølge Statistisk sentralbyrå, en ­nedgang på 490 tonn fra mai, da det ble importert 750 tonn egg. 2024 har vært et rekordår for egg-importen. Hittil i år er det ­importert 2180 tonn egg, en tredobling fra i fjor, ifølge SSB. Landbruksdirektoratet reduserte tidligere i år tollsatsen for import av egg, men fra 14. mai ble tollen fjernet fullstendig. Dette for å få bukt med eggmangelen i landet. Den ventede underdekningen av norskproduserte egg ble oppjustert av Nortura i juni, fra nærmere 3000 tonn til om lag 3300 tonn i 2024. ©NTB

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Forsvaret

Ukrainerne har vist at folkelig forsvars­vilje kan stoppe en overlegen inntrenger. Det samme vil skje om Russland skulle angripe oss, sier gene­ral­brød­rene Eirik og Frode Kristof­fersen.

Statsbudsjett

Staten eser ikke ut. Den betaler bare mer for tjenestene til innbyg­gerne, sier samfunns­økonom Martin Holm.

Fredsprisen

Nobels freds­sen­ter har laget flere under­vis­ningsopplegg om nobel­pris­vinner María Corina Machado. Ingen av dem nevner kritikken av prisen.