Venezuela

Splittet om Maduros seier

President Nicolás Maduro både gratuleres og nektes anerkjennelse etter at han ble erklært vinner av valget søndag. – Som forventet, sier Venezuela-forsker.

Sjokkvalg: Maduro vinker til støttespillere i Caracas søndag. Valgseieren har skapt sterke reaksjoner både i Venezuela og verden over. Foto: Fernando Vergara, AP/NTBSjokkvalg: Maduro vinker til støttespillere i Caracas søndag. Valgseieren har skapt sterke reaksjoner både i Venezuela og verden over. Foto: Fernando Vergara, AP/NTB

– Jeg er Nicolás Maduro Moros, den gjenvalgte lederen av den bolivarianske republikken Venezuela. Jeg skal beskytte vårt land, vårt demokrati og vårt folk, sa Maduro til en folkemengde i Caracas etter at han ble erklært vinneren av søndagens valg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

Den prois­ra­elske lobby­grup­pa Aipac vil knuse Abdul El-Sayed og hjelpe Mike Rogers til seier i senats­valget i Michigan. Men Rogers’ allierte vil helst at or­ga­ni­sa­sjonen holder seg unna.

Ukraina

Ukraina forsøker å finne nye måter å stanse russiske angrep, og ser til Elon Musk. Den avsatte forsvars­mi­nis­teren Mykhajlo Fedorov kan bli sentral.

Analyse

Dommen mot Xu Jiayin er et plaster på et sår som ennå ikke har begynt å gro.