Ligger an til rekordår for norske moreller

Fjoråret ble et rekordår for norske moreller, og ifølge prognosene ligger det an til å bli enda bedre i år. Ifølge prognoser blir årets morellavling på 731 tonn moreller. Dette ligger godt over rekorden fra fjoråret på 638 tonn, skriver Opplysningskontoret for frukt og grønt i en pressemelding. Dette skyldes at de nye morellfeltene i Telemark har slått til, forteller fruktlagerinspektør Leif Øie i Grøntprodusentenes Samarbeidsråd (GPS). – Moreller dyrkes under tunneler, noe som sørger for stabilitet og god avling hvert år. 50 prosent av sortene er også selvpollinerende, det er også en fordel, sier Øie.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Norge bruker for mye oljepenger, mener tidligere konsu­lenttopp Martin Bech Holte. Nå svarer samfunns­økonom Ali Esbati i en bok som diskuterer økonomisk politikk på venstre­si­das premisser.

Reportasje

I 2022 busset oppdretts­næ­ringen arbeidere til Oslo for å protestere mot lakse­skat­ten. Fire år seinere er lokallaget til Fremskritts­par­tiet på Frøya større enn noen gang.

Drivstoff

Det er klart for rødgrønn dragkamp om kutt i drivstoff­av­gif­tene. Klasse­kam­pen har loddet stemningen hos lokale Ap-topper.