It

Eksperter bekymret etter digital kollaps

En datafeil hos Microsoft skapte i går globalt kaos. IT-eksperter mener kritiske sektorer er altfor utsatte.

Jetlag: Reisende på flyplassen i Hamburg kunne ikke sjekke inn i går, etter at en oppdateringsfeil i Microsofts operativsystem skapte kaos over hele verden. Foto: Bodo Marks, AP/NTBJetlag: Reisende på flyplassen i Hamburg kunne ikke sjekke inn i går, etter at en oppdateringsfeil i Microsofts operativsystem skapte kaos over hele verden. Foto: Bodo Marks, AP/NTB

Fra operasjonsstuer i Storbritannia, nyhetskanaler i USA til banker i India: Et brudd i Microsofts systemer førte i går til at datasystemer over hele verden ble avkoplet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Migrasjon

Storbri­tannia og Frankrike er enige om tiltak for å stanse båtflykt­ninger. Lachlan Macrae fra Calais Food Collective frykter det kan føre til økt fiendt­lig­het mot migranter.

Tyrkia

PKK legger ned våpnene etter 40 år med væpnet kamp

Belarus

Belarus løslater en rekke politiske fanger. Men demo­krati­be­ve­gelsen får det ikke bedre av den grunn, sier Belarus-forsker Paul Hansbury.