Museum

Museum forsvarer Equinor-støtte

Teknisk Museum fikk ni millioner av Equinor til utstilling om norsk energihistorie. Å avslå oljepenger er hyklersk, sier direktøren.

Får kritikk: Teknisk Museum i Oslo får refs av klimaaktivister for å samarbeide med Equinor. Her lærer besøkende Adrian Woll Stuvøy og Andrea Furulund om norsk energihistorie i museets utstilling «Energi i klimakrisas tid», hvor Equinor er hovedsponsor. Får kritikk: Teknisk Museum i Oslo får refs av klimaaktivister for å samarbeide med Equinor. Her lærer besøkende Adrian Woll Stuvøy og Andrea Furulund om norsk energihistorie i museets utstilling «Energi i klimakrisas tid», hvor Equinor er hovedsponsor.

– Jeg mener at Teknisk Museum og de andre vitensentrene må kutte alle bånd til oljebransjen, sier Julie Forchhammer.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Lena Ahlgren Johansson fikk nok av auto­fik­sjon og middel­klasseliv. Mellom skiftene som personlig assistent skrev hun en 800 siders arbei­der­roman.

Bøker

På tiårs­ju­bi­leet til litte­ra­tur­fes­ti­valen Jernrosa står temaer som soli­da­ritet og demokrati på agendaen.

Museum

Kuttene er bra for museet, mener kunst­his­to­riker