Kronikk

Hva skal vi med de intel­lek­tu­elle?

I mylderet av eksperter og teknokrater har den intellektuelle en særskilt rolle. De må snakke sant og handle deretter.

Går inn i sin tid: Lingvisten Noam Chomsky går ikke av veien for å ta stilling i betente politiske spørsmål. Her Chomsky under en pressekonferanse om Gaza. Foto: Hatem Moussa, AP/NTBGår inn i sin tid: Lingvisten Noam Chomsky går ikke av veien for å ta stilling i betente politiske spørsmål. Her Chomsky under en pressekonferanse om Gaza. Foto: Hatem Moussa, AP/NTB

Klassekampen kårer Norges fremste intellektuelle. Men hva skal vi med dem som får tildelt dette epitet? Gir det seg selv?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

I et stadig mer presset og utsatt legemid­del­marked er nordmenn blant de siste i køen. Norge må ha produksjon av nødresept-legemidler.

Israels overgrep er syste­ma­tiske. Da må kostnadene i form av sanksjoner også være det.

81.000 mennesker ble spurt om KI. De fattigste ser flest muligheter, de rikeste flest trusler.