Truls Gulowsen har delt denne artikkelen med deg.

Truls Gulowsen har delt denne artikkelen

Bli abonnent
DebattNaturvern

Viken Skog premierer hogst i hekketiden

I Naturmangfoldloven står det: «Ved enhver aktivitet skal unødig skade og lidelse på viltlevende dyr og deres reir, bo eller hi unngås».

Det vanker gjerne flere titusen kroner i bot for å ødelegge fuglereir.

Skognæringa derimot kan rasere hele skogområder, bare det «…skjer i samsvar med aktsomhetsplikten», som det står i loven.

Skogeierforbundet har faktisk prøvd å gjøre noe for å redusere skadene for fugle- og dyrelivet.

I Skogstandardens kravpunkt 26 anbefales det at hogst skal unngås i mai, juni og juli i skog med spesiell betydning for fuglelivet. Dette har vært et kravpunkt i skogstandarden siden 2019.

Viken Skog SA går imidlertid sine egne veier. De betaler mer for skog som meldes inn for hogst i hekketiden enn resten av året.

Om flere skogeierforeninger enn Viken Skog premierer hogst i hekketiden er usikkert, men ifølge tall fra Landbruksdirektoratet er det en tendens til at det hogges mer i juni enn i årets andre måneder.

Viken Skogs premiering av hogst i hekketida vitner om en arroganse overfor både naturen og samfunnet.

Det er på høy tid at skognæringen erkjenner sitt ansvar som forvaltere av halvparten av leveområdet for rødlisteartene og vårt felles landskap.

Lyst å lese mer fra Klassekampen?

Bli abonnent

Du kan enkelt registrere deg med

Debatt

Barnetrygd

Like foreldre­penger til fattig og rik

Foreldrepengene tilsvarer inntekten i 49 uker (maks kroner 780.960). De krever at kvinnen har arbeidet minst seks av de 10 siste månedene. Som regel er det slik at jo lenger en har jobbet, desto høyere lønn og hundre tusener mer i foreldrepenger. Det gjør at mange utsetter barnefødsel. Foreldrepenger bør, som barnetrygd, være uavhengig av inntekt. Samme beløp til alle gir mindre byråkrati og kontroll, mer likeverd og mer aktuelt for yngre kvinner å få barn.

Usa

Operaens hjerter

Kultursiden i avisen hadde siste fredag en notis om republikanske politikere som ønsket å bytte ut John F. Kennedy Center for Perfoming Arts med The Melania Trump Center. Som det ikke allerede er nok at han selv har utnevnt seg til styreleder for senteret. I augustnummeret av tidsskriftet Opera leser jeg at siden Trump overtok, har salget av enkeltbilletter falt med 50 prosent mens salget av årsabonnement er 25 prosent lavere enn for sesongen 2024/25. Dette tyder vel på at Trump kan overta styret, men han kan ikke overta hjertene, om en kan si det på den måten.

Utdanning

Høyres manglende dannelse

Det er spesielt hvordan Høyre ved Erna Solberg og nå Peter Frølich forstår samfunnets behov for kunnskap. Men det er ikke bare spesielt, det er direkte skremmende. Det er en instrumentell forståelse av menneske og samfunn som kommer til syne, der kunnskapens verdi synes å være knyttet til buzzwords som «innovasjon», «effektivisering» og «entreprenørskap» for å nevne noen. Forstår Høyre samfunnets iboende kompleksitet? At vi er mer enn produksjonsaktører for kort- og langsiktig gevinst som skal realisere skattekutt og framtidas velferdsstat? At samfunnet er mer enn BNP? At det menneskelige er mer enn det som kan måles i kroner og øre? At samfunnet er sterkt interessedrevet, der noen har mer makt enn andre uten at de med makt nødvendigvis tar høyde for at ikke alle finner deres løsninger for framtida fornuftige? At for å bevare og styrke demokratiet så må flere, ikke færre, interesser komme til orde? At samfunnet trenger kompetanse som styrker et system som også ivaretar våre opplevelser av tilhørighet, egenverdi og evne til handling? Et samfunn som evner å stille spørsmålene som kanskje ikke stilles av de med (penge) makt? Nei, dagens Høyresynes nå fattige i ånden! Instrumentell styring trumfer menneskets motor, å kunne tenke sjæl og mene, gjennom å forstå og å beskrive samfunnets både fungerende og mindre fungerende sider. Kunnskap som utvider rommet for å diskutere samfunnets mosaikk, demokratiets grunnmur. Det hjelper ikke med all verdens realister og teknologer om den bygges ned. Høyres insisterende syn på viktig og mindre viktig kunnskap er som kyklops øye.