IntervjuBøker

Selvet bak murene

Haruki Murakami er aktuell med sin første roman på seks år. I dette intervjuet med japanske Kyodo News snakker han om å forfølge tilbakevendende motiver.

Lengsel og kjærlighet: I Haruki Murakamis siste roman «Byen bak muren» lengter hovedpersonen tilbake til ungdomskjæresten sin som han endelig har blitt gjenforent med og en isolert by omsluttet av en mur. Her er forfatteren fotografert i forbindelse med å ha mottatt H.C. Andersens litteraturpris i 2016. Foto: Henning Bagger, Ritzau/NTBLengsel og kjærlighet: I Haruki Murakamis siste roman «Byen bak muren» lengter hovedpersonen tilbake til ungdomskjæresten sin som han endelig har blitt gjenforent med og en isolert by omsluttet av en mur. Her er forfatteren fotografert i forbindelse med å ha mottatt H.C. Andersens litteraturpris i 2016. Foto: Henning Bagger, Ritzau/NTB

Yukawa/Koyama: For fire år siden intervjuet vi deg i forbindelse med ditt 40-årsjubileum som forfatter. Da sa du at du var fornøyd med de fleste av utgivelsene dine, men at du gjerne ville ha skrevet om romanen «Hardkokt eventyrland og verdens ende» fra 1985.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Etter kong Haralds bortgang har konge­stof­fet flommet over i norske medier. Nå er det nok, mener Anki Gerhardsen – og får støtte fra tidligere NRK-ansatte.

Medier

En ny kokebok-app hentet opp­skrif­ter og bilder fra matblogger uten tillatelse. Nå legger Schibsted seg flate.

Kulturtirsdag

For 40 år siden omkom Edvard Vigebo i brannen på Hotel Caledonien. På et sykehjem i samme sørlandsby etterlot kunstneren seg et sjeldent verk.