Fiske

Oppdrett trugar villaksen

Forskarar slår fast at lakseoppdrett er den klart største trusselen mot villaksbestanden i Norge.

Den nye olja: Fiskeoppdrett gir stor matproduksjon og store inntekter, men har nokre baksider også. Foto: Line Ørnes SøndergaardDen nye olja: Fiskeoppdrett gir stor matproduksjon og store inntekter, men har nokre baksider også. Foto: Line Ørnes Søndergaard

Éin av tre laksebestandar er i svært dårleg forfatning, og mengda laks som kvart år svømmer frå havet opp dei norske elvene, er den lågaste nokosinne, ifølge Vitenskaplig råd for lakseforvaltning.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Adhd

Flere kommer til St. Olavs i Trondheim med psykose etter å ha gått på ADHD-medisin, forteller overlegene Andreas Jarlalein Knutsen og Astri Vetlesen.

Økonomi

Det er helt reelle økonomiske problem­stil­linger som gjør folk bekymret over egen og norsk økonomi, mener sjeføkonom Roger Bjørnstad.

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.