Sudan

Mener omverdenen har sviktet Sudan

Det er for seint å stoppe sultkatastrofen i Sudan, ifølge Karl Schembri i Flyktning­hjelpen. Han mener omverdenen har deler av skylda for det.

INTERNT FORDREVET: Flere millioner sudanere er drevet på flukt på grunn av borgerkrigen, som brøt ut i april 2023. FOTO: GUY PETERSON, AFP/NTBINTERNT FORDREVET: Flere millioner sudanere er drevet på flukt på grunn av borgerkrigen, som brøt ut i april 2023. FOTO: GUY PETERSON, AFP/NTB

Onsdag var den etiopiske statsministeren Abiy Ahmed på besøk i Sudan, der han møtte sjefen for den nasjonale hæren i Sudan (SAF) Abdel Fattah al-Burhan.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina-krigen

Polen vil besvare russiske drone­kren­kelser med en flyfor­budssone over Ukraina. Det vil øke faren for direkte konfron­tasjon mellom Russland og Nato, mener eksperter.

Gaza

Israel er skyldig i fire av fem handlinger i Folke­mord­kon­ven­sjonen, mener en fersk FN-rapport. Det bør øke presset på vestlige myndig­heter, mener aktivister.

Analyse

Pakistan gir Trump alt han vil ha: krypto, jordmi­ne­raler og olje