DebattEøs

En utredning uten konklusjon

ILLUSTRASJON: KNUT LØVÅS ILLUSTRASJON: KNUT LØVÅS

I Klassekampen 2. juli 2024 hevder Leif Sande under overskriften «Smedshaugs dissens» at den nylige framlagte EØS-utredningen «var en sterk bekreftelse på at synspunktene til EU-tilhengerne stemmer», og videre: «EU-samarbeidet via EØS har vært en ubetinget suksess. Og utredningen kan ikke tolkes på noen annen måte enn at EU-medlemskap ville vært enda bedre.»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Kulturpolitikk

Admi­ni­strasjon trumfer kunst­fag­lighet i norsk kultur­po­litikk

Nationaltheatret

Natio­nal­theatret + Gamle Munch?

Gamle Munch står igjen i fare for å bli solgt. Nationaltheatret ønsker å overta lokalene. Oslo teatersenter støtter ideen om en profesjonell biscene på Gamle Munch. Dette vil kunne bidra til opprustning av det gamle museet. Lokalene har behov for en opprustning som kan legge til rette for mer scenisk aktivitet i bygget, både for amatører og profesjonelle. Gamle Munch er i dag en viktig arena for frivillig lokal kulturaktivitet. Ved salg av Gamle Munch bør det derfor følge en klausul om samspill og samskapning, der de nye eierne av Gamle Munch oppfordres og pålegges til å bruke lokalene som åpne arenaer, der frivillige foreninger, det lokale kulturlivet og aktiviteter for barn og unge på Tøyen fortsatt har tilgang.

Rødt

Avsporing fra Rødt Oslo-ledelsen

Det pågår en kamp om forsvars- og Ukraina-politikken i Oslo Rødt. På nominasjonsmøtet i Oslopartiet 15. oktober ble det demonstrert mot denne ved å avsynge Nordahl Griegs «Til ungdommen». Katia Maria Wik bekreftet i KK 23. oktober hvordan det var ment. Så sakens fakta bør være klart for alle. Det som videre skjedde var at møteledelsen slo fast at det ikke var lov å «snakke ned» en kandidat.