Teaterduo dømmes til seks års fengsel

Anklages for å ha forsvare terrorisme

To ledende figurer i russisk teaterverden er dømt til seks års fengsel for å ha «rettferdiggjort terrorisme» i et teaterstykke. Regissøren Jevgenija Berkovitsj (39) og dramatikeren Svetlana Petrijtsjuk (44) ble begge pågrepet i mai i fjor etter å ha skrevet og satt opp teaterstykket «Finist, den modige falken» i 2021. Stykket handler om to russiske kvinner som giftet seg med IS-krigere. Rettssaken mot de to har gått for lukkede dører i en militærdomstol og har blitt sett på som en test på hvor grensa går for kunstnerisk frihet og ytringsfrihet i Russland i dag.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturtirsdag

For 40 år siden omkom Edvard Vigebo i brannen på Hotel Caledonien. På et sykehjem i samme sørlandsby etterlot kunstneren seg et sjeldent verk.

Kultur

Etter kongens død er flere kultur­ar­ran­ge­menter avlyst, mens andre går som planlagt. – I hvilken grad skal man stoppe opp alt? spør teatersjef Solrun Toft Iversen.

Musikk

Rett før årsmøtet i Tono går Torgny Amdam ut mot sommerens debatt: – Kunnskaps­ni­vået har ikke vært særlig høyt.