DebattUsa

Dement? Og så?

Nå på lørdag på Urix i NRK kom det en analyse av Eirik Løkke og det er så pinlig å høre en slik dårlig analyse av en oppegående akademiker; den amerikanske presidentens elendige debatt mot Trump: Biden kan ikke bare gå, for da vil hele hans parti, hele korthuset, rase sammen, dette vet Biden og hans rådgivere; alle kan ha en dårlig dag, jeg fatter ikke at han snart er dement, som både Løkke og NRK mener, til og med NRK Dagsrevyen hadde et intervju med en ekspert på demente; dette er jo Bidens styrke vis-à-vis Trump, som en puslete tulling som kan slå tilbake, det elsker jo alle amerikanerne; den lille mann som nå kan bli den helt store, dette er et helt grusomt teater som utspiller seg i USA; Trump er det verste som Amerika har hostet opp på lenge, Biden er ikke min mann, men han bedre enn Trump og Biden kan bare ikke gå av nå, det fatter ikke NRK og Løkke, merkelig dårlig analyse.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Juss

Norsk romfart i en ny tid?

I dag trår Norges nye Lov om aktiviteter i verdensrommet, også kjent som romloven, i kraft. Ambisjonen er at loven skal legge til rette for både «næringsutvikling, innovasjon og fredelig utforskning av verdensrommet». Hvis vi klarer å oppnå disse ambisjonene kan det ha stor betydning for Norges økonomi, sikkerhetsinteresser og internasjonale relasjoner. Norge var relativt tidlig ute med sin første lov om romfart. Allerede i 1969 fikk vi en lov som regulerte oppskytning av gjenstander fra Norge til verdensrommet. Denne loven er imidlertid, i hvert fall sett med dagens øyne, svært sparsommelig og den rammer kun oppskytning – som bare er én av mange mulige aktiviteter knyttet til romfart. Det er dermed på høy tid at Norge får en ny lov som kan støtte under ambisjonen om at Norge skal ta en større rolle i verdensrommet. Den nye loven er utformet som en såkalt «rammelov».

Georgia

Å betvinge virke­lig­heten

Det er underlig å lese antydninger om at jeg er blind for russisk maktbruk etter at jeg rapporterte for norsk presse om russiske angrep mot sivile mål under krigen i 2008 og frykten krigen skapte i Tbilisi. Etter min Fokus-spalte 17. juni spør Gro Byrkjeland 24. juni om jeg er blind for russisk imperialisme, mens Maka Dolidze 29. juni skriver som om jeg viderefører et russisk tolkningsmønster. Det er usaklig argumentasjon, som dessverre har blitt vanlig, uten at de drøfter mitt hovedpoeng. Russlands invasjon av Ukraina i 2022 var folkerettsstridig. Russisk maktbruk er reell.

Kunstig intelligens

Washington bestemte

I år har Stortinget debattert norsk KI-strategi. Fagbevegelsen har krevd medvirkning når arbeidsgivere innfører KI. EU har vedtatt KI Act. Vi diskuterer, regulerer og planlegger som om vi er med på å forme fremtiden for arbeid. Den 26. juni 2026 ble det klart at den viktigste beslutningen allerede var tatt, uten oss.