Kenya

– Vi er ikke IMFs forsøkskanin

Kenyas gjeldskrise spolerer framtida for en hel generasjon. Ungdom retter sinnet mot den den nyliberale finansstrukturen og regjeringas korrupsjon.

Ute i gatene: De foreslåtte skatteøkningene har skapt store protester i Kenya. Her fra en protest i hovedstaden Nairobi hvor en mann ble skutt i hodet. Foto: Andrew Kasuku, AP/NTBUte i gatene: De foreslåtte skatteøkningene har skapt store protester i Kenya. Her fra en protest i hovedstaden Nairobi hvor en mann ble skutt i hodet. Foto: Andrew Kasuku, AP/NTB

Demonstrasjonene i Kenya fortsetter å vokse, etter at parlamentet har forsøkt å innføre en omstridt skatteøkning. 39 demonstranter ble drept i sammenstøt med tungt væpnet politi forrige uke. Observatører frykter mer vold framover.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

USA bruker sin kontroll over Iraks oljeinn­tekter til å presse landets regjering til å føye seg etter sine krav.

Latvia

Latvia vil utvise den russiske eksil­jour­na­listen Leonid Ragozin for angivelig å løpe Putins ærend. Saken illust­rerer et stadig trangere ytringsrom rundt Ukraina-krigen, mener Russland-kjennere.

Reportasje

Om tre uker går Israel til sitt første valg etter den største sikkerhets­katastrofen i landets historie. For mange er Benjamin Netanyahu fortsatt den eneste som kan redde dem.