EssayFotball-em

EM har satt fotballkrisa på pause

Mikrohistorier om profiler som Tysklands Toni Kroos og om data som Kroos’ pasningssikkerhet har dominert EM-dekningen.

Mange små historier: Vertsnasjonens Toni Kroos, her i duell med Sveits’ Fabian Rieder, har vært en av EMs mye medieomtalte profiler under gruppespillet. Foto: Michael Probst, AP/NTBMange små historier: Vertsnasjonens Toni Kroos, her i duell med Sveits’ Fabian Rieder, har vært en av EMs mye medieomtalte profiler under gruppespillet. Foto: Michael Probst, AP/NTB

Gruppespillet i årets fotball-EM er over, og man kunne omsider trekke en reflekterende pustepause før utslagsrundene begynte på lørdag. Mesterskapets enkle visuelle utforming er nok til å framkalle (euro)nostalgi for en tid man er for ung til å ha gjennomlevd, nemlig den fargesprakende naive Panini-fotballkort-æraen med korte shortser og ustadige eksentrikere på banen. Også selve mesterskapet har vært av den gode, gamle sorten: jevnt, velspilt og tidvis overraskende.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Akademia

Det blir færre studenter i tiårene framover. Ettersom univer­si­te­tene mottar støtte basert på resultater, vil nedgangen true fagmiljøet, advarer Frode Helland ved Univer­si­tetet i Oslo.

Kulturuka

Endrer måten vi forhandler om fysiske rom seg som følge av all tekno­lo­gien vi omgås med?

Intervju

Som ung var Finn Iunker FpU-medlem: – Jeg har aldri vært konser­vativ