Kulturuka

Storebror­syndromet

«Nittenåttifire» er ikke en bruksanvisning.­ Noen bør fortelle russerne dette.

Krig er fred: Stillbilde fra filmen 1984 (1956) basert på George Orwells roman. Foto: Mary Evans Picture, NTBKrig er fred: Stillbilde fra filmen 1984 (1956) basert på George Orwells roman. Foto: Mary Evans Picture, NTB

Litterær minnekultur er bra. Vi trenger knagger til å huske og dermed forvalte den litterære arven. Vi liker å arrangere seminarer og festivaler omkring runde fødselsdager. (Gertrude Stein ble født for 150 år siden, for eksempel, uten at hun vel gjorde så mye av seg reint litterært akkurat da.) En sjelden gang får man lyst til å markere utgivelsen av et bestemt verk. Én eneste gang er det slik at tittelen på en av verdens viktigste bøker er et årstall. Det er nå.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Musikk

Å få med en låt på spille­lis­ter som «Jazz in the Back­ground» gir store inntekter. Det er målet til Spotify-­svind­lerne, tror medieviter.

På tampen

Året då Oscar målbar ønsket om ei leveleg framtid.

Lykke

Norge rykker opp én plass på den årlige lykke­un­der­sø­kelsen. Lykken faller blant unge storbru­kere av sosiale medier.