Kulturuka

Storebror­syndromet

«Nittenåttifire» er ikke en bruksanvisning.­ Noen bør fortelle russerne dette.

Krig er fred: Stillbilde fra filmen 1984 (1956) basert på George Orwells roman. Foto: Mary Evans Picture, NTBKrig er fred: Stillbilde fra filmen 1984 (1956) basert på George Orwells roman. Foto: Mary Evans Picture, NTB

Litterær minnekultur er bra. Vi trenger knagger til å huske og dermed forvalte den litterære arven. Vi liker å arrangere seminarer og festivaler omkring runde fødselsdager. (Gertrude Stein ble født for 150 år siden, for eksempel, uten at hun vel gjorde så mye av seg reint litterært akkurat da.) En sjelden gang får man lyst til å markere utgivelsen av et bestemt verk. Én eneste gang er det slik at tittelen på en av verdens viktigste bøker er et årstall. Det er nå.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ideer

Ved årtu­sen­skiftet bygde to brødre en middel­al­derby i Skåne. Arki­tek­tur­opp­røret har gitt Jakriborg en ny runde i rampelyset.

Ved veis ende

Den kenyanske forfat­teren Ngugi wa Thiong’o er død. Kjernen i hans bøker var afrikansk stolthet og identitet.

Kulturuka

Lite visste eg at Tom Cruise skulle utløyse ei eksis­ten­siell krise