Kulturuka

Storebror­syndromet

«Nittenåttifire» er ikke en bruksanvisning.­ Noen bør fortelle russerne dette.

Krig er fred: Stillbilde fra filmen 1984 (1956) basert på George Orwells roman. Foto: Mary Evans Picture, NTBKrig er fred: Stillbilde fra filmen 1984 (1956) basert på George Orwells roman. Foto: Mary Evans Picture, NTB

Litterær minnekultur er bra. Vi trenger knagger til å huske og dermed forvalte den litterære arven. Vi liker å arrangere seminarer og festivaler omkring runde fødselsdager. (Gertrude Stein ble født for 150 år siden, for eksempel, uten at hun vel gjorde så mye av seg reint litterært akkurat da.) En sjelden gang får man lyst til å markere utgivelsen av et bestemt verk. Én eneste gang er det slik at tittelen på en av verdens viktigste bøker er et årstall. Det er nå.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Teater

Norsk Shake­spea­re­tids­skrift har kåret de 25 beste fore­stillingene siden 2000

Kommentar

Ytter­lig­gå­ende bevegelser har skjønt at ­KI-­artister er et mektig propa­ganda­våpen.

Ved veis ende

For ti år siden hadde alle Siri Aurdals (1937–2026) skulpturer havnet på søppel­dynga. Men så fikk kunst­ner­skapet ny vind i seilene.