Intervju

Fiolinisten

Warren Ellis – Nick Caves høyre hånd og aktuell med trioen Dirty Three – har alltid hatt problemer med durakkorden.

WARREN ELLIS: I front for et Dirty Three som også teller Mick Turner og Jim White. Foto: Sophie Bassouls/Sygma via Getty ImagesWARREN ELLIS: I front for et Dirty Three som også teller Mick Turner og Jim White. Foto: Sophie Bassouls/Sygma via Getty Images

Helt siden 1992 har den australske instrumentaltrioen Dirty Three vært trofaste leverandører av kompromissløs postrock. Ja, bortsett fra i den perioden da de ikke leverte noe som helst. For selv om bandet til Warren Ellis, Mick Turner og Jim White aldri har vært oppløst, er det gått tolv år siden forrige album. Et nytt album skulle man dermed tro var noe å feire, men «Love Changes Everything», ute i dag, er da en ganske mørk plate?

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Musikkmagasinet

Intervju

Harpe diem!

Musikalsk matriark Tone Hulbækmo er aktuell med tidenes første album der den norske folkeharpa står solo i sentrum.

Intervju

Kunst­ne­risk intel­ligens

Kunstig intelligens blir brukt til å lage mer av musikk som allerede finnes, men kan den bli brukt til å utforske det ukjente?

Intervju

Finne seg sjæl

Etter femti år i norsk musikkliv mener Trond Granlund at drahjelpen har hatt mest å si.