Kulturtirsdag

Motens språk

Klær skapes også i tekst. Motebibliotekar Elise By Olsen løfter frem formuleringer i magasiner og bøker – men også i invitasjoner og på t-skjorter.

Klær gjennom ord: Den australske moteviteren Laura Gardner og den danske kunsthistorikeren Jeppe Ugelvig står bak utstillingen «Writing Clothes». Foto: Magnus GulliksenKlær gjennom ord: Den australske moteviteren Laura Gardner og den danske kunsthistorikeren Jeppe Ugelvig står bak utstillingen «Writing Clothes». Foto: Magnus Gulliksen

Hun står med hendene festet rundt livet og hodet kastet bakover. På leppene har hun en rødfarge som står i stil med den fotside kjolen hun er iført, men vel så mye med tapeten, sofaen og putene som omgir henne.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Vi havna på ...

Andreas Øverland spør om norsk litteratur kunne trengt en Oskar Westerlin

Bøker

I sin nye bok viser Andreas Liebe Delsett hva andre land kan lære av Sør-Afrikas kamp for demokrati og rettfer­dighet.

På tampen

I 2026 er det sexy å ha mørk hud – om du har europeiske trekk.