Kulturtirsdag

Motens språk

Klær skapes også i tekst. Motebibliotekar Elise By Olsen løfter frem formuleringer i magasiner og bøker – men også i invitasjoner og på t-skjorter.

Klær gjennom ord: Den australske moteviteren Laura Gardner og den danske kunsthistorikeren Jeppe Ugelvig står bak utstillingen «Writing Clothes». Foto: Magnus GulliksenKlær gjennom ord: Den australske moteviteren Laura Gardner og den danske kunsthistorikeren Jeppe Ugelvig står bak utstillingen «Writing Clothes». Foto: Magnus Gulliksen

Hun står med hendene festet rundt livet og hodet kastet bakover. På leppene har hun en rødfarge som står i stil med den fotside kjolen hun er iført, men vel så mye med tapeten, sofaen og putene som omgir henne.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

På tampen

Lille­bro­ren til Formel 1-legenden skal gifte seg. Med en høyre­eks­tre­mist. Koselig,

Kunst

I sin samtid ble Asta Nørregaard ned-­latende omtalt som «mote­ma­ler­inne». I en ny utstilling snur Nasjo­nal­mu­seet det til noe positivt.

Bøker

Å avslå Helene Uris roman fra innkjøps­ord­ningen av litterære årsaker, er me­nings­løst, ifølge anmelder Ingvild Bræin.