Kulturtirsdag

Motens språk

Klær skapes også i tekst. Motebibliotekar Elise By Olsen løfter frem formuleringer i magasiner og bøker – men også i invitasjoner og på t-skjorter.

Klær gjennom ord: Den australske moteviteren Laura Gardner og den danske kunsthistorikeren Jeppe Ugelvig står bak utstillingen «Writing Clothes». Foto: Magnus GulliksenKlær gjennom ord: Den australske moteviteren Laura Gardner og den danske kunsthistorikeren Jeppe Ugelvig står bak utstillingen «Writing Clothes». Foto: Magnus Gulliksen

Hun står med hendene festet rundt livet og hodet kastet bakover. På leppene har hun en rødfarge som står i stil med den fotside kjolen hun er iført, men vel så mye med tapeten, sofaen og putene som omgir henne.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

Kari Saanum ante ikke hva hun skulle gjøre med mannens verk da han døde. Ansvaret for landets kunst­ne­rarv er pulve­ri­sert, konklu­derer fersk rapport.

Kulturuka

Skuespil­lere skal være pene, men på veien dit har de kvittet seg med sitt viktigste verktøy: ansikts­mi­mikken.

Vi havna på ...

… presse­kon­fe­ransen etter «Old Firm».