Kulturtirsdag

Ut i naturen

I en tid da pandemi og miljøhensyn har gitt norgesferien et løft, utgjør Folkemuseets fotoutstilling av historiske landskap en passende inngang til sommeren.

Roterende snøplog: «Den roterende» av Andres Beer Wilse henger for tiden på Norsk Folkemuseum i Oslo. Foto: Anders Beer Wilse, Norsk FolkemuseumRoterende snøplog: «Den roterende» av Andres Beer Wilse henger for tiden på Norsk Folkemuseum i Oslo. Foto: Anders Beer Wilse, Norsk Folkemuseum

Bildets møte mellom teknologi og landskap, kultur og natur, er på alle måter dramatisk: «Den roterende» farer uten nåde frem gjennom snøen og etterlater seg det som minner om en gigantisk sky. Året er 1908, og den norske fotografen Anders Beer Wilse (1865–1949) har dokumentert maskinen som ble viktig for Bergensbanens suksess: en enormt kraftig snøplog.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Lettleste barne- og ungdoms­bøker har for lav status, mener to forfattere. De vil ha mer søkelys på bøkene som pirrer lesegleden.

Arkitektur

Moder­nismen kan ikke klandres for at den er blitt misbrukt av byggherrer, mener arkitekt Knut Folstad.

Arkitektur

Moder­nismen misbrukes i kommer­sia­lismens navn, hevder arkitekt Pål Biørnstad.