DebattItalia

Giorgia Melonis ­kulturelle fascisme

ANTIKOMMUNISMENS PARADOKS: Fordi det er sammenbruddet på venstresiden som har skapt henne, må hun tilegne seg venstresidens moralverdier for å bli trodd, skriver Truls Øhra. Her ser vi «Santa Giorgia» av gatekunstneren aleXsandro Palombo i Milano. FOTO: Stefano Porta/LaPresse via AP)ANTIKOMMUNISMENS PARADOKS: Fordi det er sammenbruddet på venstresiden som har skapt henne, må hun tilegne seg venstresidens moralverdier for å bli trodd, skriver Truls Øhra. Her ser vi «Santa Giorgia» av gatekunstneren aleXsandro Palombo i Milano. FOTO: Stefano Porta/LaPresse via AP)

Fascismen fester grepet om de demokratiske institusjonene i Italia. Men ikke med vold som under Mussolini, da svartskjortene banket vettet ut av streikende krigsmotstandere i Milano. Giorgia Meloni rydder veien mot nasjonalsosialistisk orden med kulturell fascisme, bygd på interessekonflikten det uakseptable forholdet mellom rike og fattige har skapt, ikke bare i Italia, men over hele den demokratiske verden.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Norgespris

Naivt, Klasse­kam­pen

Klassekampens leder (17. april) om Norgespris bommer på det viktigste: hvordan strøm faktisk fungerer. Forsvaret av Norges­pris er i beste fall naivt. I verste fall er det en legitimering av en politikk som undergraver hele kraftsystemet. La oss være ærlige: Norges­pris handler ikke om energi­politikk. Det handler om gjenvalg. Da Jonas Gahr Støre mistet Sp i regjering, kom «løsningen» på strømpriskrisen i løpet av timer. Dette var ikke et gjennomtenkt grep.

Hotell og restaurant

En streik på feil premisser

Streiken i hotell- og restaurantnæringen skyldes først og fremst kravet om forskuttering av sykepenger. Kravet er i seg selv en fallitterklæring av Nav. Nå må Stortinget på banen. Problemstillingen, så vidt jeg forstår den, er risikoen for å måtte vente år og dag på at Nav skal behandle ferdig søknaden om sykepenger. Det er i utgangspunktet svært lite man trenger å forholde seg til NAV ved sykemelding på inntil fire måneder, som er så lenge de har fått forskutterte sykepenger i frontfagene, så jeg tolker det dit hen at det ikke er det å måtte forholde seg til NAV i seg selv som er problemet. Det er påfallende at stridens kjerne er utførelsen av en velferdsytelse. Det har i det siste vært skrevet om flere tilfeller der folk har måttet vente i over to måneder for å få utbetalt sykepenger fra Nav. Jeg har hatt ansatte som har slitt med det samme.

Litteratur

En liten rettelse

Takk til økonom Chr. Anton Smedshaug for klare meninger om skjønnlitteratur i Klassekampens «På sengekanten» 17. april. Jeg er ingen Harry Hole-fan, men som Smedshaug savner jeg litteratur med mer ytre handling i forhold innadvendt følelsesliv hos hovedpersonene. Her ligger et potensial til å få folk flest til å lese mer enn krim og thrillere, men da må forlag og litteraturanmeldere være med på notene. Som gutt var også jeg vilt begeistra for Jules Verne og James Fenimore Cooper, men sistnevnte skreiv ikke bøkene om Hjortefot. Det gjorde Edward S.