Kina

«Ingen løsning er beste løsning»

Vi snakker med seks unge mennesker i Kina og på Taiwan om deres syn på hverandres land, muligheten for gjenforening og hvorfor de mener krigsfaren blir overdrevet i Vesten.

Utsyn: Pingtan-øya er det nærmeste du kommer Taiwan fra Kina. Her skuer en gruppe mennesker utover havet i januar i år, med plastposer på føttene for å holde skoene tørre. Foto: Greg Baker, AFP/NTBUtsyn: Pingtan-øya er det nærmeste du kommer Taiwan fra Kina. Her skuer en gruppe mennesker utover havet i januar i år, med plastposer på føttene for å holde skoene tørre. Foto: Greg Baker, AFP/NTB

«Nå har frigjøringshæren allerede omringet øya helt, nå ‘låses’ det, før vi starter angrep», sa programlederen på den statlige kinesiske tv-kanalen CCTV. Alice Li, som kommer fra Taiwan, men bor i Beijing, synes det var vanskelig å ikke se på.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Midtøsten

Vilkårlig diplomati, sier Egypts tidligere viseuten­riks­mi­nister om USAs freds­av­taler i Midtøsten. Han mener ulike strategier setter kjepper i hjulene for regional fred.

Midtøsten

Hizbollah raser mot det nye ramme­verket Israel og Libanon har signert. Analy­ti­kere advarer om at det kan forverre situa­sjonen i Libanon og svekke utsiktene for fred mellom USA og Iran.

Fotball-vm

Noen tanker etter to uker på svinedyr fot­ball­fest.