Kronikk

Marseillaise eller Pilou-pilou?

Det ligger en brutal kolonialistisk historie bak Macrons forsøk på å reversere en valgreform i Ny-Caledonia.

AVKOLONISERINGEN: Den tidligere fotballstjerna Christian Karembeu løftet VM-pokalen for Frankrike i 1998, men har alltid nektet plent å synge landets nasjonalsang. Karembeu kommer fra øya Ny-Caledonia, der det den siste tiden har vært store opptøyer etter et fransk forsøk på å påvirke øyas valglover. FOTO: Stefanos Kyriazis, NTB/ZUMA Press WireAVKOLONISERINGEN: Den tidligere fotballstjerna Christian Karembeu løftet VM-pokalen for Frankrike i 1998, men har alltid nektet plent å synge landets nasjonalsang. Karembeu kommer fra øya Ny-Caledonia, der det den siste tiden har vært store opptøyer etter et fransk forsøk på å påvirke øyas valglover. FOTO: Stefanos Kyriazis, NTB/ZUMA Press Wire

Jeg kan ikke synge Marseillaisen, for jeg kjenner mitt folks historie», sa fotballstjerna Christian Karembeu. Det var dét den første kanaken som vant et fotball-VM pleide å si gjennom hele karrieren. Spillerens sinne er forståelig når man tenker på historien om koloniseringen av Ny-Caledonia, den tidligere franske kolonien som i dag er fransk oversjøisk territorium i Stillehavet. De siste ukene har voldsomme protester herjet øya, etter at den franske nasjonalforsamlingen foreslo en omstridt stemmerettsreform. Den 15. mai ble det til og med innført et Tiktok-forbud, fordi forkjempere for uavhengighet brukte appen til å samle tilhengere for å demonstrere mot franske myndigheter. Forbudet er enestående i europeisk sammenheng og viser hvor desperat president Macron er i å beholde fransk kontroll over øya.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Kunstig intel­ligens er et inef­fektivt redskap som bruker enorme mengder strøm på problemer vi allerede kunne løse.

Tre store rettssaker de siste årene har vist omfanget av sexin­du­strien i Norge. Hvorfor skriver ikke mediene mer om dem?

Alle snakker om guttene – men hva med jentene som faller utenfor?