Sør-afrika

Sør-Afrika står ved et veiskille

I dag går sør-afrikanerne til valg. For første gang siden ANC styrtet apartheid­regimet, kan de miste flertallet i parlamentet.

USIKKERHET: En mann avlegger forhåndsstemme ved et stemmelokale i KwaDadeka nær Durban. I dag går sørafrikanere til parlamentsvalg. FOTO: Emilio Morenatti, AP/NTBUSIKKERHET: En mann avlegger forhåndsstemme ved et stemmelokale i KwaDadeka nær Durban. I dag går sørafrikanere til parlamentsvalg. FOTO: Emilio Morenatti, AP/NTB

28 av drøyt 42 millioner stemmeberettigede sørafrikanere går i dag til valgurnene. De skal velge både ny nasjonalforsamling og lokale provinsforsamlinger.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Colombia

Colombias nye ytre høyre-president har fått et jordskjelv i fanget. Nå advarer ko­lom­bia­nere om at regje­ringen kan bruke krisa som et påskudd for å mili­ta­ri­sere landet.

Digital suverenitet

EU-kom­mi­sjonen har lansert en strategi­pakke for tekno­logisk suve­re­nitet. Den passer som hånd i hanske med tek-lobbyens agenda, ifølge økonomer.

USA

«Wis­con­sins Mamdani» Francesca Hong leder klart før dagens primærvalg i den viktige vippe­sta­ten. Etablis­se­mentet i Demo­kra­tene fortviler.