I dag

Din tanke er fri

Det heter en vise som Alf Cranner publiserte i Norge i 1985. «Die Gedanken sind frei» het den på sveitsisk-tysk da den ble skapt av «ingen vet hvem» for X hundre år siden. Det er en vakker vise og en besnærende tanke – hadde bare påstanden stemt. Men akk, vi er alle «indoktrinader» i større eller mindre grad: Påstander og meninger har vi fra den kulturen vi er oppvokst i, som har det fra miljøer de er influert av gjennom det de har hørt og opplevd. Og alle har de rette meninger og den riktige tro.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Akademia

Norske univer­si­teter får så stor grunn­be­vilgning at de ikke skal trenge å søke om eksterne midler, mener tidligere statsråd Ola Borten Moe.

Digital suverenitet

EU-kom­mi­sjonen har lansert en strategi­pakke for tekno­logisk suve­re­nitet. Den passer som hånd i hanske med tek-lobbyens agenda, ifølge økonomer.

Bøker

Salget av Aschehoug er ennå ikke avgjort. Nå skal det stelles i stand fest i hagen til Drammens­veien 99, kanskje for siste gang.