Kronikk

Når musikken stilner

En gang var korsang en selvsagt del av den alminnelige utdannelsen. Og det tror jeg vi kan lære noe av.

PARTY-FONI: Flerstemt korsang bør få en naturlig plass i skolen – og hvorfor ikke på fest også, skriver forfatteren. ILLUSTRASJON: ALTERSTYKKE FRA ST. BRAVO-KATEDRALEN I GHENT AV JAN VAN EYCK (C. 1390–1441)PARTY-FONI: Flerstemt korsang bør få en naturlig plass i skolen – og hvorfor ikke på fest også, skriver forfatteren. ILLUSTRASJON: ALTERSTYKKE FRA ST. BRAVO-KATEDRALEN I GHENT AV JAN VAN EYCK (C. 1390–1441)

Musikklinjer trues år etter år med nedleggelse, og debattene raser landet rundt. Nå er det Voss og Stord videregående skole som står for tur. Et argument som ofte tas i bruk, er mangelen på relevans for arbeidslivet. Har vi virkelig fjernet oss så mye fra røttene våre at vi ser på kunstfag i skolen som et unødvendig pengesluk?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Ukraina mangler sivil og militær beredskap til å forsvare landet – og til å ha tyngde i freds­for­hand­lin­gene.

Mislykkes vi med inte­grering av flykt­nin­ger på Træna, får vi en konsen­trasjon av levekårs­ut­ford­ringer i Sarpsborg.

Skal LO gjen­nom­føre sitt program for forbed­ring av AFP-ordningen, kreves det kamp.