Kronikk

For lite, for sent

Etter årevis med systemsvikt har regjeringen omsider lagt fram en ny strategi for institusjons­barnevernet. Den vil neppe monne.

INSTITUSJONSBARNA: En ny «Brennpunkt»-dokumentar på NRK viser utstrakt rusbruk blant barn på barnevernsinstitusjoner. FOTO: SKJERMDUMP, NRKINSTITUSJONSBARNA: En ny «Brennpunkt»-dokumentar på NRK viser utstrakt rusbruk blant barn på barnevernsinstitusjoner. FOTO: SKJERMDUMP, NRK

Nylige avsløringer i NRK Brennpunkts dokumentar «Instukids» om barn og unge som blir rusmisbrukere under barnevernets omsorg, har rystet allmennhet og politikere. Formuleringer som «Hjerteskjærende», «Nederlag for hjelpeapparatet», «Vi har svikta» og «Systemsvikt» har vært gjennomgangstonen blant fremtredende politikere.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Om vinteren trenger man bare å åpne et vindu for å merke global oppvarming i Norge.

Den høyre­eks­treme fana­ti­keren José Antonio Kast har blitt valgt til president i Chile. Det er et politisk og etisk jordskjelv.

Det er gode sjanser for at 2026 blir enden på visa for det forente Jemen.