Analyse

Før marsjerte de med roser – nå blir de møtt med tåregass

Georgias fargerevolusjon i 2003 førte til regimeskifte. Denne gangen ser det ikke ut til å bli like enkelt.

Krever endring: Demonstranter marsjerer mot «russerloven» nær parlamentet i Tbilisi i Georgia 2. mai. Folk anklager regjeringen for å være for Russland-vennlig. Foto: Zurab Tsertsvadze, AP/NTBKrever endring: Demonstranter marsjerer mot «russerloven» nær parlamentet i Tbilisi i Georgia 2. mai. Folk anklager regjeringen for å være for Russland-vennlig. Foto: Zurab Tsertsvadze, AP/NTB

Blant de forgylte rammene og korsene inne i kirkene i Georgia sto flere mennesker godt pakket inn i georgiske flagg, som beskyttende ulltepper. Noen hadde EU-flagg også. Det var en slags ro, men spenningen var fortsatt høy under årets ortodokse påskefeiring i landet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Storbritannia

Etter kata­stro­fe­re­sul­ta­tene i lokal­valget i Storbri­tannia lover Keir Starmer å få Labour på rett spor. Det er trolig for seint, mener tidligere Labour-politiker.

Kina

Et møte med den kinesiske bonden som ble pioner for en helt ny landbruks­modell – og bidro til å gjøre Kina til en global stormakt.

Iran-krigen

I forrige uke skulle USAs blokade tvinge Iran i kne på få dager. Nå konklu­derer CIA med at Iran vil holde ut i månedsvis.