Analyse

Før marsjerte de med roser – nå blir de møtt med tåregass

Georgias fargerevolusjon i 2003 førte til regimeskifte. Denne gangen ser det ikke ut til å bli like enkelt.

Krever endring: Demonstranter marsjerer mot «russerloven» nær parlamentet i Tbilisi i Georgia 2. mai. Folk anklager regjeringen for å være for Russland-vennlig. Foto: Zurab Tsertsvadze, AP/NTBKrever endring: Demonstranter marsjerer mot «russerloven» nær parlamentet i Tbilisi i Georgia 2. mai. Folk anklager regjeringen for å være for Russland-vennlig. Foto: Zurab Tsertsvadze, AP/NTB

Blant de forgylte rammene og korsene inne i kirkene i Georgia sto flere mennesker godt pakket inn i georgiske flagg, som beskyttende ulltepper. Noen hadde EU-flagg også. Det var en slags ro, men spenningen var fortsatt høy under årets ortodokse påskefeiring i landet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Tyrkia

De siste dagene har tyrkiske myndig­heter gjen­nom­ført en omfattende og nasjonalt koordinert aksjon mot det skeive miljøet.

Usa

KI-industrien pøser ut penger til demokrater som kan få ansvaret for å regulere den etter høstens kon­gress­valg.

Brasil

Urfol­ks­mi­nister Sônia Guajajara og Brasils urfolk har en plan for å redde demo­kra­tiet i høstens skjebne­valg.