Klima

Avskoging gjør verden fattigere

Forskere viser at avskoging av Amazonas fører til alvorlige avlingsfall og økonomiske tap. En håndfull selskaps profittjakt holder den livsfarlige industrien gående.

FLAMMER for profitt: Et flyfoto viser brann i Amazonas i Brasil i 2022. Eksperter sier at brannene startes av gårdbrukere og landspekulanter, som skaper skogbranner for å rydde området for trær. Foto: Douglas Magno, AFP/NTBFLAMMER for profitt: Et flyfoto viser brann i Amazonas i Brasil i 2022. Eksperter sier at brannene startes av gårdbrukere og landspekulanter, som skaper skogbranner for å rydde området for trær. Foto: Douglas Magno, AFP/NTB

Store deler av jordbruket i Sør-Amerika preges av økt tørke, med alvorlige konsekvenser for verdens matsikkerhet. Ny forskning kopler en forskyvning av regntidas start med opptil 76 dager direkte til avskoging i Amazonas.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

Kina kan komme godt ut av Trumps feilslåtte krig

Iran-krigen

Iran mener våpen­hvile­av­talen er et bevis på USAs nederlag. Donald Trump selger den som en seier.

VM i fotball

«Komikeren får oss til å bue mot Morgen­bladets Bernhard Ellefsen for viking-kritikken»