Klima

Avskoging gjør verden fattigere

Forskere viser at avskoging av Amazonas fører til alvorlige avlingsfall og økonomiske tap. En håndfull selskaps profittjakt holder den livsfarlige industrien gående.

FLAMMER for profitt: Et flyfoto viser brann i Amazonas i Brasil i 2022. Eksperter sier at brannene startes av gårdbrukere og landspekulanter, som skaper skogbranner for å rydde området for trær. Foto: Douglas Magno, AFP/NTBFLAMMER for profitt: Et flyfoto viser brann i Amazonas i Brasil i 2022. Eksperter sier at brannene startes av gårdbrukere og landspekulanter, som skaper skogbranner for å rydde området for trær. Foto: Douglas Magno, AFP/NTB

Store deler av jordbruket i Sør-Amerika preges av økt tørke, med alvorlige konsekvenser for verdens matsikkerhet. Ny forskning kopler en forskyvning av regntidas start med opptil 76 dager direkte til avskoging i Amazonas.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

15 år gamle Yeleni kan ikke bruke hendene og har lært seg å skrive med munnen. Hun har en klar beskjed til USAs president.

Nato

I en lekket Pentagon-e-post foreslås det å gi Nato-land som Spania et ultimatum: Støtt oss – eller bli fryst ut.

Midtøsten

Historiker Avi Shlaim har for lengst brutt med Israel. Likevel gjør Iran-krigen ham både kvalm og sint.