Klima

Avskoging gjør verden fattigere

Forskere viser at avskoging av Amazonas fører til alvorlige avlingsfall og økonomiske tap. En håndfull selskaps profittjakt holder den livsfarlige industrien gående.

FLAMMER for profitt: Et flyfoto viser brann i Amazonas i Brasil i 2022. Eksperter sier at brannene startes av gårdbrukere og landspekulanter, som skaper skogbranner for å rydde området for trær. Foto: Douglas Magno, AFP/NTBFLAMMER for profitt: Et flyfoto viser brann i Amazonas i Brasil i 2022. Eksperter sier at brannene startes av gårdbrukere og landspekulanter, som skaper skogbranner for å rydde området for trær. Foto: Douglas Magno, AFP/NTB

Store deler av jordbruket i Sør-Amerika preges av økt tørke, med alvorlige konsekvenser for verdens matsikkerhet. Ny forskning kopler en forskyvning av regntidas start med opptil 76 dager direkte til avskoging i Amazonas.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Argentina

Tusenvis raser mot president Javier Mileis lovforslag som vil gjøre det enklere for uten­lands­ke investorer å kjøpe argentinsk land – og åpne for brann som virke­mid­del for eien­doms­spe­ku­la­sjon.

Usa

Kilder sier til Reuters at USA har brukt opp «så å si hele» lageret av langt­rek­kende presi­sjons­mis­siler under krigen i Iran.

Analyse

USAs grå eminense i Venezuela er ute av bildet, men spørs­må­lene om makta han utøvde, blir bare flere.