«Strange», sa du?

Sånn som ungdommen liker

Har du hatt tysk på skolen etter 2013 – noe vi antar gjelder de færreste som leser denne spalta – er sjansen stor for at du husker kultfilmen «Fack ju Göhte». Nå har selveste Chantal Ackermann, den mest ikoniske karakteren fra skolekomedien, fått sin egen spinoff-film med tittelen «Chantal i eventyrland». Den uoppdragne tenåringen med capsen på snei og banneordene løst i munnen skal nå dresseres til å bli en prinsesse – en fabel som får både store og små tyskere til å strømme til kinoene. Men så var det dette med ungdomsspråket, da. For hvordan skal en stakkars bestemor fra Bonn forstå hva et «denglisch»-uttrykk som «strange» egentlig betyr? Heldigvis har hele Tysklands Bild-Zeitung tatt på seg oppgaven med å forklare slanguttrykkene fra filmen. «Strange», sa du? Det betyr at noe er snodig, pussig eller utenom det vanlige. Litt «cringe», hele opplegget, eller? EUA

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Kjennere av feltet mener distri­bu­sjonen av lettleste barnebøker er presset. Skole­bi­blio­tekar ber kommunene ta ansvar.

Arkitektur

Moder­nismen gikk hånd i hånd med industrien, mener arkitekt Ole Lysne. – Nå har det løpt løpsk.

Kunst

Kari Saanum ante ikke hva hun skulle gjøre med mannens verk da han døde. Ansvaret for landets kunst­ne­rarv er pulve­ri­sert, konklu­derer fersk rapport.