RetroDobbeltalbum

Frasenes filosofi

Arvīds Jansons’ sjeldne innspillinger viser en tapt tolkningstradisjon.

MUSIKALSK OPPVEKST: Pianist Svjatoslav Richter, Arvīds og Mariss Jansons. Foto: Mariss Jansons/Privat/BR KlassikMUSIKALSK OPPVEKST: Pianist Svjatoslav Richter, Arvīds og Mariss Jansons. Foto: Mariss Jansons/Privat/BR Klassik

Arvīds Jansons

Tchaikovsky, Prokofiev

Album

Leningrad Philharmonic, USSR Symphony Orchestra

ICA Classics

Mange av oss vet at faren til Mariss Jansons var dirigent, men hvor mange har egentlig hørt ham? Innspillingene er få, og latviske Arvīds Jansons’ birolle på musikkhistoriens scene skyldes nok at han kom i skyggen av russeren Jevgenij Mravinskij. Jansons ble for så vidt assisterende dirigent for Leningradfilharmonien fra 1952 av, men det var Mravinskij (og delvis tyske Kurt Sanderling) som styrte orkesteret med jernhånd.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Album

Modige pionerer

Bat Records tok ingen hensyn.

Kommentar

Sunos sjarm­of­fensiv

Suno er den største plattformen for generativ KI i musikk, med over 100 millioner brukere. Det har gått to siden de ble saksøkt av Universal, Sony og Warner – de tre store plateselskapene – for å ha trent sin KI-modell på opphavsrettslig beskyttet musikk, stort sett rippet fra Youtube. I fjor høst brøt Warner ut og gjorde en lisensavtale, mens Universal og Sony så sent som forrige uke utvidet sine søksmål. Et annet mye omtalt søksmål er seieren som tyske Gema (tilsvarer Tono i Norge) vant i sommer, i en dom som fastslår at Suno har krenket opphavsretten gjennom ulisensiert bruk av musikk. Saken omhandlet en eldre modell (versjon 3) av Suno, som greide å generere nesten likelydende kopier av originallåter. Men hva skjer? Den 12. august kom nyheten om at verdens fjerde største musikkselskap BMG har inngått en global lisensavtale med Suno. Suno innfører (høyst nødvendige) begrensninger på hvor mange sanger brukerne kan laste opp på strømmetjenester, og de har i sine blogginnlegg begynt å poengtere at de vil samarbeide med bransjen og rettighetshavere.

Album

Grieg på ny igjen

Det folkemusikalske ved Edvard Grieg videreutvikles enda mer.