Gryr i Norden

Alternativet

Politikk må sette mennesket i sentrum – ikke kapitalen.

Fagbevegelsen er et resultat av arbeidsfolks behov for å beskytte seg mot konsekvensene av den kapitalistiske utbyttingen. Uten kollektive tariffavtaler og universelle velferdsordninger, ville det knapt vært noen nedre grenser for hva folk ville vært tvunget til å godta på arbeidsplassen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Trygdeskandalen

Jusspro­fessor Mads Andenæs mener den nylig frigitte Nav-rapporten viser at staten ikke er til å stole på.

Rød ungdom

Mens Rødt har gode målinger og politisk gjen­nom­slag, blir Rød Ungdom stadig skyteskive i mediene. RU trenger et politisk prosjekt, sier nylig avgått RU-leder.

Natur

Nye regler kan gi dyre bøter til turister på Svalbard som vil se isbjørn på kloss hold. Det er forskjells­be­hand­ling, mener reise­livs­sjef Ronny Brunvoll.