Brasil

Melder om mindre avskoging

Avskogingen i den brasilianske delen av Amazonas var 40 prosent lavere i første kvartal enn i samme periode i fjor, ifølge miljøminister Marina Silva.

LØFTES: President Lula da Silva har lovet å gjøre det han kan for å bremse hogst i regnskogen. Foto: Michael Dantas, AFP/NTBLØFTES: President Lula da Silva har lovet å gjøre det han kan for å bremse hogst i regnskogen. Foto: Michael Dantas, AFP/NTB

Miljøminister Silva viser til foreløpige satellittdata fra regnskogen, som hun betegner som svært viktige. I fjor falt avskogingen med 50 prosent, og nå har det altså vært en ny kraftig nedgang.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

Et flertall av uavhengige velgere i USA støtter enkelte venstre­sa­ker som fremmes av Abdul El-Sayed og andre progres­sive kandidater, viser en måling.

Iran

Mens Iran og Oman nærmer seg en avtale for gjenåp­ningen av Hormuz­stredet, øker presset mot et stadig mer til­side­satt USA.

Analyse

Tyskland skulle lokke ungdom inn i forsvaret. Etter et halvt år er det ikke mange nye fjes å se i Bundeswehr.