Brasil

Melder om mindre avskoging

Avskogingen i den brasilianske delen av Amazonas var 40 prosent lavere i første kvartal enn i samme periode i fjor, ifølge miljøminister Marina Silva.

LØFTES: President Lula da Silva har lovet å gjøre det han kan for å bremse hogst i regnskogen. Foto: Michael Dantas, AFP/NTBLØFTES: President Lula da Silva har lovet å gjøre det han kan for å bremse hogst i regnskogen. Foto: Michael Dantas, AFP/NTB

Miljøminister Silva viser til foreløpige satellittdata fra regnskogen, som hun betegner som svært viktige. I fjor falt avskogingen med 50 prosent, og nå har det altså vært en ny kraftig nedgang.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Folk i Russland og Finland var bundet sammen av geografien. I sommer bestemte den finske regje­ringen seg for å forlenge stengingen av grensa på ubestemt tid.

Sverige

Det stormer rundt Vänster­par­tiet i Sverige, der politiet gransker mistanker om valgfusk.

Analyse

Støre, Lula, Sánchez og Trump. Alle svermer for den ameri­kanske sosia­lismens største stjerne.