Analyse

Velger Kina framfor USA i en potensiell konflikt

For første gang er Kina mer populær enn USA i Sørøst-Asia.

Balansekunst: En soldat fra Thailand gir et kurs i behandling av slanger. Land i Sørøst-Asia strever med å holde seg nøytrale mens rivaliseringen mellom USA og Kina øker. Foto: Royal Thai Navy, AFP/NTBBalansekunst: En soldat fra Thailand gir et kurs i behandling av slanger. Land i Sørøst-Asia strever med å holde seg nøytrale mens rivaliseringen mellom USA og Kina øker. Foto: Royal Thai Navy, AFP/NTB

En stor regional undersøkelse gjennomført av det prestisjetunge forskningsinstituttet ISEAS – Yusof Ishak Institute burde slå alarmklokker i Washington.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Folkerett

Tyskland ber ICJ avvise Nicaraguas anklager om med­virk­ning til folkemord. Både folke­ret­ten og Ortega-regimet er på prøve, mener eksperter.

Usa

Kommer­si­elle selskaper ønsker å utvinne mineraler fra havbunnen. Nå raser det en rettssak som kritikerne mener er en bevisst avled­nings­ma­nøver.

Spania

Grense­kri­sa med Marokko ser ut til å ha gitt et politisk løft for ytre høyre i Spania.