Politikk

Får uvalgt byrådsleder

Tidligere Frp-topp, Kristian Dahlberg Hauge, som ingen stemte på, blir byrådsleder i Trondheim. Det vekker sterke reaksjoner.

Ikke valgt: Tidligere Frp-topp Kristian Dahlberg Hauge blir byrådsleder i Trondheim, på tross av at han ikke stilte til valg, og bare nylig meldte seg inn i Høyre. Bildet er fra 2017. Foto: Ned Alley, NTBIkke valgt: Tidligere Frp-topp Kristian Dahlberg Hauge blir byrådsleder i Trondheim, på tross av at han ikke stilte til valg, og bare nylig meldte seg inn i Høyre. Bildet er fra 2017. Foto: Ned Alley, NTB

Høyre vant valget Trondheim med forretningsmann Kent Ranum på topp. Men, når trønderhovedstaden innfører byparlamentarisme i juni, er det ikke Ranum som blir sjef for den nye byregjeringen. Den jobben går til tidligere Frp-topp Kristian Dahlberg Hauge.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Reportasje

Oslo: Mens én gruppe jøder hevet stemmen for palestinsk frigjøring, advarte den andre mot propa­le­stinske slagord

Økonomi

Norges Bank videre­fører rente­ni­vået. Det kan gi press både på po­li­ti­kerne og lønns­opp­gjøret.

Lo

Den sterke Frp-vinden i LO snudde før valet. Arbei­dar­par­tiet og dei raudgrøne partia sopte inn støtte frå to tredje­de­lar av LOs medlemmar, ifølge Opinion.