Forsvar

FFI: Forsvaret fungerer ikkje

Det er store hol å tette når regjeringa legg fram langtids­planen for Forsvaret, seier FFI-forskar Sigurd Glærum.

Hol: Det skal meir til enn nye, dyre fly for å tette etterslepet i Forsvaret. Her er Telemarksbataljonen på øving på Rena leir. Foto: Tore Meek, NTBHol: Det skal meir til enn nye, dyre fly for å tette etterslepet i Forsvaret. Her er Telemarksbataljonen på øving på Rena leir. Foto: Tore Meek, NTB

I forkant av den nye langtidsplanen for Forsvaret (LTP), som blir lagt fram i morgon, har statsminister Jonas Gahr Støre varsla at Noreg vil nå Nato-målet vi forplikta oss til i 2014 – nemleg å bruke 2 prosent av bruttonasjonalprodukt på forsvarsformål.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Sjefana­ly­tiker i Nordea Thina Saltvedt tror lavere oljein­ves­te­ringer i 2026 kan bli starten på en større omstilling.

Innvandring

Regje­ringen vil begrense fami­lie­gjen­for­ening. – Det tegnes et bilde som ikke stemmer, sier Belinda de Leon i orga­ni­sa­sjonen Seif.

Økonomi

Sjeføkonom i Eika-gruppen Jan Ludvig An­dre­assen frykter at krise i bygge­bran­sjen, oljepris­kollaps og en KI-boble som sprekker, kan få store konse­kvenser for norsk økonomi.