Forsvar

FFI: Forsvaret fungerer ikkje

Det er store hol å tette når regjeringa legg fram langtids­planen for Forsvaret, seier FFI-forskar Sigurd Glærum.

Hol: Det skal meir til enn nye, dyre fly for å tette etterslepet i Forsvaret. Her er Telemarksbataljonen på øving på Rena leir. Foto: Tore Meek, NTBHol: Det skal meir til enn nye, dyre fly for å tette etterslepet i Forsvaret. Her er Telemarksbataljonen på øving på Rena leir. Foto: Tore Meek, NTB

I forkant av den nye langtidsplanen for Forsvaret (LTP), som blir lagt fram i morgon, har statsminister Jonas Gahr Støre varsla at Noreg vil nå Nato-målet vi forplikta oss til i 2014 – nemleg å bruke 2 prosent av bruttonasjonalprodukt på forsvarsformål.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Barnevern

Færre aktører er nøkkelen for å hindre kriminelle aktører i å få fotfeste, mener utvalgs­leder Erik Stene. Men barne- og fami­lie­mi­nister Lene Vågslid (Ap) svarer at omor­ga­ni­sering er ikke løsningen.

Kraft

NRK legger skylda for tomme vannma­ga­siner på norgespris og vanlige folks strøm­for­bruk. Rødt og LO reagerer på fremstil­lingen.

Ved veis ende

Kong Harald V var en folkekjær konge, også blant re­pub­li­ka­nere. Vi spurte folk på venstre­sida:1. Hvordan vil du huske kongen?2. Hvorfor har kongen vært så populær blant repub­li­ka­nere og venstre­ra­di­kale?