Israel og palestina

Har 155 milliardar i svarteliste

Oljefondet er investert i over 30 selskap som står på svarteliste for å støtte opp om dei ulovlege, israelske busetningane.

Han investerer: Nicolai Tangen er dagleg leiar i Oljefondet og gjer investeringar etter mandat frå Finansdepartementet. Fondet er investert i fleire selskap knyta til ulovlege, israelske busetningar. Foto: Christopher OlssØnHan investerer: Nicolai Tangen er dagleg leiar i Oljefondet og gjer investeringar etter mandat frå Finansdepartementet. Fondet er investert i fleire selskap knyta til ulovlege, israelske busetningar. Foto: Christopher OlssØn

Det norske Oljefondet er framleis investert i fleire selskap som mellom anna står på FN si liste over selskap som driv næringsaktivitet på Vestbredden som «reiser særlege menneskerettighetsbekymringer». Det viser Oljefondet sine oppdaterte tal for investeringar ved nyttår 2024.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Trygdeskandalen

Jusspro­fessor Mads Andenæs mener den nylig frigitte Nav-rapporten viser at staten ikke er til å stole på.

Rød ungdom

Han ble kastet som leder. Nå svarer han om volds­hu­moren: – Bommet helt

Natur

Nye regler kan gi dyre bøter til turister på Svalbard som vil se isbjørn på kloss hold. Det er forskjells­be­hand­ling, mener reise­livs­sjef Ronny Brunvoll.