Israel og palestina

Har 155 milliardar i svarteliste

Oljefondet er investert i over 30 selskap som står på svarteliste for å støtte opp om dei ulovlege, israelske busetningane.

Han investerer: Nicolai Tangen er dagleg leiar i Oljefondet og gjer investeringar etter mandat frå Finansdepartementet. Fondet er investert i fleire selskap knyta til ulovlege, israelske busetningar. Foto: Christopher OlssØnHan investerer: Nicolai Tangen er dagleg leiar i Oljefondet og gjer investeringar etter mandat frå Finansdepartementet. Fondet er investert i fleire selskap knyta til ulovlege, israelske busetningar. Foto: Christopher OlssØn

Det norske Oljefondet er framleis investert i fleire selskap som mellom anna står på FN si liste over selskap som driv næringsaktivitet på Vestbredden som «reiser særlege menneskerettighetsbekymringer». Det viser Oljefondet sine oppdaterte tal for investeringar ved nyttår 2024.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Kommunen går 519 millioner i pluss, men beboere får ikke dusje

Iran

Stortings­pre­sident Masud Ghara­hk­hani peikar på Reza Pahlavi som ny leiar i Iran. No blir han skulda for å misbruke vervet sitt.

Iran

Ali Esbati tror USA og Israels angrep setter kampen for frihet og demokrati i Iran tilbake