Akkurat nå

Dan Børge

Et av min mors flaueste minner fra min tidlige barndom omhandler et møte med Dan Børge Akerø. Som barn var jeg en stor fan av programlederen.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Akkurat nå

Heroi­nister og syklister

Jeg er litt bakfull på jobb i dag. I går var jeg ute på byen med ingen ringere enn Vijay Prashad. Ja, du leste riktig – selveste Vijay Prashad. Så før jeg glemmer alt han sa – og alt vi skålte for – tenkte jeg det var på sin plass å notere litt her. Prashad skriver forresten i denne avisa, i spalta Horisont. Og det er vi litt stolte av, for han er en stor skikkelse blant venstresidas intellektuelle. Blant de over tretti bøkene han har skrevet, finnes det en der han er medforfatter med Noam Chomsky.

Dødt ord

Jeg har forstått at man må kaste ordet mansplaining. Ingen forstår det. Og jeg kan jo ikke akkurat forklare det. Det ville vel være womansplaining. Både menn og kvinner forklarer ting. Fella ligger klappet og klar i ordet. Det oppstår et lite vakuum i språket nå som jeg skroter det. Jeg trenger det ikke hver gang jeg ble forklart noe av en mannlig kollega.

Rednings­aksjon

En av livets største gleder er å snuble over rare steder og situasjoner som man bare trodde fantes i romaner. Jeg finner enda mer sånt når jeg gjør research til bokskriving, og det var i den anledning jeg havnet i en avkrok nede i kjelleren på Rikshospitalet. Der har de oppfinnere. Ekte oppfinnere. Se for deg Petter Smarts verksted fra de gamle Donald-bladene. Dette er veldig mekanisk. De lager ting som leger og forskere plutselig trenger og som ikke finnes i produksjon.