IntervjuBøker

Ekkoet fra en voldtekt

Når russiske fanger som har torturert konene og mødrene sine får amnesti, sender det et signal til kvinner, sier forfatter Sofi Oksanen.

Seksuell vold: I essayet «Putins krig mot kvinner», som nylig ble utgitt på norsk, tar finske Sofi Oskanen for seg hvordan russiske soldater bruker voldtekt som våpen i Ukrainakrigen. Her er hun fotografert i Oslo i 2016. Foto: Gorm Kallestad, NTBSeksuell vold: I essayet «Putins krig mot kvinner», som nylig ble utgitt på norsk, tar finske Sofi Oskanen for seg hvordan russiske soldater bruker voldtekt som våpen i Ukrainakrigen. Her er hun fotografert i Oslo i 2016. Foto: Gorm Kallestad, NTB

Hvis Vesten hadde vært oppmerksomme på hvordan russiske kvinners rettigheter har forverret seg siden Vladimir Putin ble president i 2000, ville ikke krigen mot Ukraina kommet som en overraskelse. Det sier den finske forfatteren Sofi Oksanen på telefon fra leiligheten sin i Helsinki.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Sommerlektyre

Anne Sverdrup-­Thygesons «skal lese»-liste strekker seg langt inn i høsten.

Sosiale medier

Zuckerberg satser på tipping: – Stort skade­po­ten­sial

Ny norsk sangbok

Oslo-Biskop Sunniva Gylver nominerer «Sint» av Hilja. – Låta er en opp­ford­ring til alle som har funnet seg i litt for mye.