Teater

Teatral skyld

Nationaltheatrets «Prosessen» har godt spill, et pent rom og god timing. Men den stiller for få spørsmål om vår tid.

Viljeløst: Nationaltheatrets «Prosessen» har gjort plass til Franz Kafkas absurditeter, men mangler agens. Kathrine Thorborg Johansen spiller Josef K. Foto: Erika Hebbert, NationalmuseetViljeløst: Nationaltheatrets «Prosessen» har gjort plass til Franz Kafkas absurditeter, men mangler agens. Kathrine Thorborg Johansen spiller Josef K. Foto: Erika Hebbert, Nationalmuseet

Prosessen

Nationaltheatret/Kanonhallen

Av Franz Kafka

Regi og dramatisering: Tyra Tønnessen

Scenografi og kostyme: Leiko Fuseya

Med: Kathrine Thorborg Johansen, Ragnhild Tysse, Maria Kristine Hildonen, Marthe Engebrigtsen

En eller annen må ha ført falskt vitnesbyrd mot Josef K., for en morgen ble han arrestert uten å ha gjort noe galt.»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Teater

Teater

Marthas hus

«Marthas hus» er uforutsigbart og fascinerende thriller-teater.

Kommentar

Et hus som snekrer drømmer

Drammens Teater – et av Norges vakreste – lager ikke teater. Nå har to frigrupper inntatt bygget med en metaforestilling der husets teatermagi våkner til liv.

Teater

Juleora­to­riet

«Juleoratoriet» på Det Norske Teatret er ikke dårlig teater, men det er ikke helt enkelt å forstå hvorfor romanen er tatt til scenen.