Ideer

Postmoderne hjemmefest

Charles Jencks’ The Cosmic House er et manifest over den postmodernismen eieren gjorde berømt – og et fargesprakende monument av en bolig.

VANNDOM: Angivelig er boblebadet med plass til seks gjester forsøkt anvendt bare én gang. Men så er det også et badeanlegg for guder. ​Alle foto: Sue BarrVANNDOM: Angivelig er boblebadet med plass til seks gjester forsøkt anvendt bare én gang. Men så er det også et badeanlegg for guder. ​Alle foto: Sue Barr

I stua braker det for alvor løs: En diger peis formgitt av huseierens postmoderne kollega Michael Graves – med en byste av den greske ild- og smedguden Hefaistos på toppen, som for anledningen har fått trekkene til den skotske popkunstneren Eduardo Paolozzi (som i sin tur har skapt en vakker mosaikk i bygningens underetasje) – leder an i avdelingen som symboliserer vinter. Like ved venter våren, også den anført av Graves: En gul sittegruppe omkranser nok en peis prydet av klassiske byster.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Film

Mikrofilm har skapt stor kunst i 30 år. I kveld vert filmsel­skapet feira under Mirage-festivalen i Oslo.

Arkitektur

Arkitekter elsker nyanser, mens Gaute Brochmann mener det er en styrke å forenkle.

Statsbudsjettet

Regje­ringen vil avvikle Kilden kjønns­forsk­ning innen to år. – Framstår som detalj­sty­ring, mener forsker.