Film

Veslevoksen

Engasjerende om barns sorg – av og med debutanter.

Sykkeltyvene: Debutantene Lola Campbell og Alin Uzun imponerer i «Scrapper». Foto: Storytelling MediaSykkeltyvene: Debutantene Lola Campbell og Alin Uzun imponerer i «Scrapper». Foto: Storytelling Media

Scrapper

(Storbritannia, 2023) Regi og ­manus: ­Charotte Regan Drama/ 1t. 24min., Kino

Georgie (Lola Campbell) er tolv år og bor alene. Hun har nylig mistet moren sin og er i ferd med å jobbe seg gjennom de fem sorgstadiene. Heldigvis har hun sin gode venn Ali (Alin Uzun) som partner i en nokså lukrativ sykkeltyverigeskjeft – husleie og andre utgifter må jo betales. Dessuten får hun en bekjent til å lese inn «voksensvar» på mobilen sin, slik at hun kan lure folkene fra sosialtjenestene når de ringer for å snakke med en imaginær onkel.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Film

Film

Di­plo­docus og den ­magiske ­hokus ­pokus

Eksepsjonell animasjonsfilm for alle.

Film

Obsession

Sjangertro skrekkfilm irriterer, provoserer og overrasker.

Film

Fjord

Det norske barnevernet er karikert, men Cristian Mungius skildring av ein eigenmektig formyndarstat vil finna gjenklang blant offera for Nav-skandalen.