Kunst

Vigelands spøkelse får besøk

Anne-Karin Furunes spøker med all plassen Gustav Vigeland opptar på sitt eget museum.

Overdøves: Rent fysisk har Gustav Vigelands skulpturer dyttet bildene til Anne-Karin Furunes ut i periferien, påpeker Andreas Breivik. Begge foto: Øystein ThorvaldsenOverdøves: Rent fysisk har Gustav Vigelands skulpturer dyttet bildene til Anne-Karin Furunes ut i periferien, påpeker Andreas Breivik. Begge foto: Øystein Thorvaldsen

Anne-Karin Furunes:

Vigeland­museet, Oslo

Står til 19. mai

Det kan tenkes at Anne-Karin Furunes bruker utstillingstittelen «På besøk» til å erte den ­plasskrevende verten, Gustav Vigeland, som opptar nesten hele museets utstillingsareal med sine skulpturer og gipsmodeller. På en annen side kan utstillingstittelen vise til at Vigeland selv fortsatt holder til i ­bygningen, i form av asken hans som opp­bevares i en urne i toppen av museumstårnet. Museet er et gravkammer, og når Furunes’ bilder vises i disse omstendighetene trer det ­spøkelsesaktige i dem tydeligere fram.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Gjensyn med klasse­kam­pen

Kjersti G. Andvig og Lars Laumann redder et kommunistisk bibliotek fra forråtnelse.

Kunst

Dikta­turets kropp

Paula Regos figurative livsverk utgjør på samme tid et skarpt politisk partsinnlegg og en fest av form, farge og fantasi.

Kunst

Marcel Duchamp

Ingen enkeltkunstner har hatt større innflytelse på kunstbegrepet enn Marcel Duchamp. I en utstilling ved Moma trer han frem som forvandlingens uovertrufne mester.