Kunst

Vigelands spøkelse får besøk

Anne-Karin Furunes spøker med all plassen Gustav Vigeland opptar på sitt eget museum.

Overdøves: Rent fysisk har Gustav Vigelands skulpturer dyttet bildene til Anne-Karin Furunes ut i periferien, påpeker Andreas Breivik. Begge foto: Øystein ThorvaldsenOverdøves: Rent fysisk har Gustav Vigelands skulpturer dyttet bildene til Anne-Karin Furunes ut i periferien, påpeker Andreas Breivik. Begge foto: Øystein Thorvaldsen

Anne-Karin Furunes:

Vigeland­museet, Oslo

Står til 19. mai

Det kan tenkes at Anne-Karin Furunes bruker utstillingstittelen «På besøk» til å erte den ­plasskrevende verten, Gustav Vigeland, som opptar nesten hele museets utstillingsareal med sine skulpturer og gipsmodeller. På en annen side kan utstillingstittelen vise til at Vigeland selv fortsatt holder til i ­bygningen, i form av asken hans som opp­bevares i en urne i toppen av museumstårnet. Museet er et gravkammer, og når Furunes’ bilder vises i disse omstendighetene trer det ­spøkelsesaktige i dem tydeligere fram.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Anmeldelse

En ufo av sam­tids­kunst

I 2013 kuraterte Massimiliano Gioni Veneziabiennalen. Nå har han samlet intervjuene sine med dem som gjorde det før og etter ham.

Kunst

Monolithos

Veteranen Kristian Blystads ansikter og menneske- og dyrekropper er både rørende og i enhver forstand tunge.

Kunst

Matt Wonderwall Base A

Hos Veronica Lund ligger det fragmenterte allerede i metoden.