Samlealbum

Under Texas’ sol

Strålende samleplate med Texas-musikk nesten like utemmet som Texas selv.

AMERIKAHUBRO: En (nord)texaner god som noen. Se på de søte hornene. Nei, ørene. Nei, fjærduskene, er det visst. Foto: Texas Parks & WildlifeAMERIKAHUBRO: En (nord)texaner god som noen. Se på de søte hornene. Nei, ørene. Nei, fjærduskene, er det visst. Foto: Texas Parks & Wildlife

«Texas Wild»

Diverse artister

Album

Texas Parks & Wildlife

Da jeg kom til Texas for første gang på midten av 1980-tallet, ble jeg slått av skiltene langs veien som «advarte» med følgende: «Don’t mess with Texas». Men det som definitivt kunne oppfattes som en dobbeltbetydning – en trussel? – handlet om en kampanje mot forsøpling langs statens mange og lange veier.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Album

Dundrer løs

Jo da, punkbølgen kom til Norge likevel.

Kommentar

Utypisk svensk

For første gang på gudene vet hvor lenge toppes de norske hitlistene av en sang som mer enn noe annet er vakker. Uld – eller ULD, som Une, Lucia og Dagny sikkert foretrekker at vi skriver bandnavnet – har med «Håper at du ser meg nå» plassert seg selv i det krysset (ved Ullevålsveien?) der sår lengsel møter ensomhet, kjærlighetssorg og hekt. Over Lucia Andreadatter Utnems piano og Dagny Braanen Lindgrens trekkspill lytter vokalist Une Lorentze Onarheim etter kjente skritt, og lar skjorta henge på stolen som du bare er ute litt. «Håper at du ser meg nå» hører hjemme i en eller annen sangbok, og er en sånn låt som foreldre på sikt kan ende opp med å synge for barna sine. Hvilket bringer oss over til Sverige. De svenske hitlistene er nemlig ganske annerledes enn de norske. I Spotifys hjemland pusher de nå grensene for hvor mye rart som skal få lov til å dominere Sverigetopplistan før den må legges død og begravet. Som vi har nevnt her i Musikkmagasinet tidligere, er den største utfordringen for en dynamisk svensk hitliste sovesangene til Humlan Djojj, en gullig humle skapt av Staffan Götestam, der sangene er sunget av dattera Josefine. Åpenbart har svenske foreldre sluttet å synge nattasanger til barna sine, og trykker play på Spotify istedenfor.

Album

Midt i krigens sorg

Stavanger symfoniorkester gir klang til krigsåret 1943.