Iran

Forventer lite før valget

Iran avholder de første valgene etter massedemonstrasjonene mot regimet i 2022.

Lite engasjement: Iranske kvinner vifter med flagg under et valgmøte i Teheran. Det er ventet at valgdeltakelsen blir lav. Foto: Vahid Salemi, AP/NTBLite engasjement: Iranske kvinner vifter med flagg under et valgmøte i Teheran. Det er ventet at valgdeltakelsen blir lav. Foto: Vahid Salemi, AP/NTB

Valg på ny nasjonalforsamling og ny ekspertforsamling i Iran skal gjennomføres i morgen. Det er ingenting som tyder på at det blir noen store politiske endringer i landet, og det er lite begeistring å spore blant befolkningen før valget. Flere opposisjons­ledere i Iran og iranske miljøer i utlandet har oppfordret til boikott av valget, som de beskriver som meningsløst.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Argentina

Argentinas president Javier Milei har endret mening om Falklands­øyene. Han danser etter Trumps pipe, mener veteran.

Reportasje

Et parti som offisielt er erklært ekstre­mistisk og en trussel mot demo­kra­tiet kan i morgen vinne reint flertall i en tysk delstat.

Iran

Iran-krigen skulle inn i en mer lavmælt, økonomisk fase. I stedet har den militært blusset opp igjen – to måneder før valget i USA.