Måtte jage bort den kinesiske kystvakta

økte spenninger mellom Taiwan og Kina

Situasjonen er spent mellom Taiwan og Kina etter at Taiwan tirsdag måtte jage den kinesiske kystvakta vekk fra farvannet rundt Jinmen-øyene, bare noen kilometer fra det kinesiske fastlandet. Det er den siste i en rekke konflikter mellom Taiwan og Kina de siste ukene som har skapt frykt for eskalering.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Iran

Iran vil gjøre kontrollen over Hormuz­stredet permanent. Nå spår analy­ti­kere at USA og Israels krig kan forvandle erke­fien­den til en ny stormakt.

Nato

I dag skal Nato-sjef Mark Rutte møte Donald Trump. Rutte kaster bort tida, mener tidligere for­svars­jef Sverre Diesen.

Iran

Donald Trump truer igjen med å bombe kraftverk og broer hvis ikke Iran åpner Hormuz­stredet. Samtidig meldes det om forhand­linger.