EssayKunst

Kunst fra rennesteinen

På 1920-tallet var Chaïm Soutine (1893–1943) en av få kunstnere som skildret mennesker fra lave sosiale lag – som han selv kom fra.

Gjenganger: Chaïm Soutines maleri av en konditor fra 1919 skulle bli hans inngangsbillett til et bedre liv. Her er en seinere versjon av det samme motivet, «Le Petit Pâtissier» («Den lille konditor») fra 1922–1923. Foto: Thierry Le MageGjenganger: Chaïm Soutines maleri av en konditor fra 1919 skulle bli hans inngangsbillett til et bedre liv. Her er en seinere versjon av det samme motivet, «Le Petit Pâtissier» («Den lille konditor») fra 1922–1923. Foto: Thierry Le Mage

I desember 1922 ble den amerikanske samleren Albert C. Barnes (1872–1951) oppmerksom på en ukjent maler i Paris. Det som fulgte, var en sensasjon: Over natta ble en lutfattig belarusisk-jødisk innvandrer en stjerne i den parisiske kunstverdenen. For den 29 år gamle Chaïm Soutine ble dette møtet et vendepunkt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Alt står i flammer

Kristian Skylstad er en konsekvent uforutsigbar kunstner.

Kunst

Høst­utstillingen 2026. ­Statens 139. kunst­utstilling

Ingenting tyder på at Høst­­utstillingen er i ferd med å bli en ­oppsamlingsplass for trygge triumfer.

Kunst

Mickael ­Marmans og Martin ­Sæther: One step forward, two steps ­backward