EssayKunst

Kunst fra rennesteinen

På 1920-tallet var Chaïm Soutine (1893–1943) en av få kunstnere som skildret mennesker fra lave sosiale lag – som han selv kom fra.

Gjenganger: Chaïm Soutines maleri av en konditor fra 1919 skulle bli hans inngangsbillett til et bedre liv. Her er en seinere versjon av det samme motivet, «Le Petit Pâtissier» («Den lille konditor») fra 1922–1923. Foto: Thierry Le MageGjenganger: Chaïm Soutines maleri av en konditor fra 1919 skulle bli hans inngangsbillett til et bedre liv. Her er en seinere versjon av det samme motivet, «Le Petit Pâtissier» («Den lille konditor») fra 1922–1923. Foto: Thierry Le Mage

I desember 1922 ble den amerikanske samleren Albert C. Barnes (1872–1951) oppmerksom på en ukjent maler i Paris. Det som fulgte, var en sensasjon: Over natta ble en lutfattig belarusisk-jødisk innvandrer en stjerne i den parisiske kunstverdenen. For den 29 år gamle Chaïm Soutine ble dette møtet et vendepunkt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Anmeldelse

Skin to Skin

Sandra Mujingas figurer fascinerer også i Wien, men behøver tekstlig forsterkning for å formidle det kunstneren later til å ville uttrykke.

Kunst

Eat­na­mastit

Outi Pieski gjengir ikke bare landskapet rundt seg, men besverger det.

Kunst

Brenner seg ikke fast

Astrup Fearnley Museets lysutstilling mangler et samlende argument for hva som står på spill for lys som kunstnerisk materiale i dag.