EssayKunst

Kunst fra rennesteinen

På 1920-tallet var Chaïm Soutine (1893–1943) en av få kunstnere som skildret mennesker fra lave sosiale lag – som han selv kom fra.

Gjenganger: Chaïm Soutines maleri av en konditor fra 1919 skulle bli hans inngangsbillett til et bedre liv. Her er en seinere versjon av det samme motivet, «Le Petit Pâtissier» («Den lille konditor») fra 1922–1923. Foto: Thierry Le MageGjenganger: Chaïm Soutines maleri av en konditor fra 1919 skulle bli hans inngangsbillett til et bedre liv. Her er en seinere versjon av det samme motivet, «Le Petit Pâtissier» («Den lille konditor») fra 1922–1923. Foto: Thierry Le Mage

I desember 1922 ble den amerikanske samleren Albert C. Barnes (1872–1951) oppmerksom på en ukjent maler i Paris. Det som fulgte, var en sensasjon: Over natta ble en lutfattig belarusisk-jødisk innvandrer en stjerne i den parisiske kunstverdenen. For den 29 år gamle Chaïm Soutine ble dette møtet et vendepunkt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Natur­følelse

Det du tror du vet om Inger Sitters ­kunstnerskap, kan fort vise seg å være feil.

Kunst

Material (SG) IV

Yinka Shonibares fargeglade tilskudd bringer bevegelse – og internasjonal historie – til Ekeberg.

Kunst

Fire rom fulle av motstand

I vakre øyeblikk klarer Anawana Haloba å gi stemme til verdens undertrykte. Andre ganger framstår Festspill­utstillingen som en teoretisk prøvelse.