EssayKunst

Kunst fra rennesteinen

På 1920-tallet var Chaïm Soutine (1893–1943) en av få kunstnere som skildret mennesker fra lave sosiale lag – som han selv kom fra.

Gjenganger: Chaïm Soutines maleri av en konditor fra 1919 skulle bli hans inngangsbillett til et bedre liv. Her er en seinere versjon av det samme motivet, «Le Petit Pâtissier» («Den lille konditor») fra 1922–1923. Foto: Thierry Le MageGjenganger: Chaïm Soutines maleri av en konditor fra 1919 skulle bli hans inngangsbillett til et bedre liv. Her er en seinere versjon av det samme motivet, «Le Petit Pâtissier» («Den lille konditor») fra 1922–1923. Foto: Thierry Le Mage

I desember 1922 ble den amerikanske samleren Albert C. Barnes (1872–1951) oppmerksom på en ukjent maler i Paris. Det som fulgte, var en sensasjon: Over natta ble en lutfattig belarusisk-jødisk innvandrer en stjerne i den parisiske kunstverdenen. For den 29 år gamle Chaïm Soutine ble dette møtet et vendepunkt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

I Caribou Because You Do

Arnfinn Killingtveits reins­installasjon gir en magisk erfaring.

Kunst

Landets fremste utstil­lings­maskin

Overlyssalen på Kunstnerforbundet spiller rollen som Norges gjeveste gallerirom i Øystein Wyller Oddens utstilling.

Kunst

Kunst under Fløien

Niels Klim som utgangspunkt for en utstilling i Bergen er godt tenkt, men ideen er mer overbevisende enn resultatet.